DOMOWA GRANOLA

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno dostarczyć nam energii do nauki i pracy. Warto zadbać by było pełnowartościowe, pożywne i oczywiście smaczne! Z reguły rano nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie złożonych posiłków, najczęściej robimy kanapki lub sięgamy po różnego rodzaju płatki. Niestety, gotowe mieszanki musli i granoli obfitują w duże ilości cukru lub syropu glokozowo-fruktozowego i często maja w swoim składzie baaardzo niezdrowy tłuszcz palmowy. Jaki więc mamy wybór? Możemy sami zrobić własna granolę! Przygotowałam dzisiaj dla was autorską mieszankę, a w zasadzie to nawet  dwie! Zdradzę, że  mam już pomysły na kolejne 😉  Wykonanie jest naprawdę  szybkie i łatwe.

Jeszcze jedna, cenna rada: dobrze schowajcie słoiki przed „domowymi łasuchami”- mój M. wyjada zawartość przy każdej sposobności  😉

 

Granola kokosowo – bananowa:

2 kubki płatków owsianych górskich z pełnego ziarna (nie mogą być błyskawiczne)

1 kubek grubo posiekanych orzechów i migdałów (użyłam orzechów, pecan, laskowych, włoskich)

½ kubka płatków kokosowych

½ kubka suszonych bananów (warto poszukać bio, bez oleju palmowego)

3 łyżki stołowe syropu klonowego

2 łyżki oleju kokosowego (nierafinowanego)

Szczypta soli

Piekarnik nagrzać do 150°C (termo obieg). Płatki wymieszać z orzechami, migdałami i płatkami kokosowymi i solą. Syrop klonowy lekko podgrzać w rondelku z olejem kokosowym tak by olej rozpuścił się. Gotową mieszankę wlać do miski z płatkami i dokładnie wymieszać. Rozłożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Piec 12 minut. Wystawić blaszkę z granolą do ostygnięcia. Ciepła granola będzie miękka, chrupka stanie się dopiero po przestudzeniu. Wystudzoną mieszankę wymieszać ręką z posiekanymi suszonymi bananami i przełożyć do słoika. Granolę można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku do 2 tygodni (w lodówce do miesiąca).

 

Granola orzechowo-migdałowa z suszonymi owocami:

2 kubki płatków owsianych górskich z pełnego ziarna (nie mogą być błyskawiczne)

½  kubka grubo posiekanych orzechów i migdałów (użyłam orzechów, pecan, laskowych, włoskich)

½ kubka płatków migdałowych

¼ kubka suszonych ziaren słonecznika

¼ kubka suszonej żurawiny

¼ kubka rodzynek sułtańskich

¼ kubka posiekanych suszonych moreli

3 łyżki stołowe syropu klonowego

2 łyżki oleju kokosowego (nierafinowanego)

Szczypta soli

Piekarnik nagrzać do 150°C (termo obieg). Płatki wymieszać z orzechami, migdałami i płatkami migdałowymi, słonecznikiem, solą, suszoną żurawiną i rodzynkami. Syrop klonowy lekko podgrzać w rondelku z olejem kokosowym tak by olej rozpuścił się. Gotową mieszankę wlać do miski z płatkami i dokładnie wymieszać. Rozłożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Piec 12 minut. Wystawić blaszkę z granolą do ostygnięcia. Ciepła granola będzie miękka, chrupka stanie się dopiero po przestudzeniu. Wystudzoną mieszankę wymieszać ręką z posiekanymi suszonymi morelami i przełożyć do słoika. Granolę można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku do 2 tygodni (w lodówce do miesiąca).

SMACZNEGO 🙂

[print-me]

Dodaj komentarz